Aktív idősödés és generációk közötti kihívások kezelése

Az Európai Unió a nyolcvanas évek óta minden évben kiválaszt egy európai szemszögből fontos témát, amelyre fel kívánja hívni a tagállamok kormányainak és polgárainak a figyelmét, és erősíteni kívánja az azzal kapcsolatos ismereteket és tudatosságot. A kiválasztott téma alapján elnevezett európai évek során számos magas szintű találkozóra és szakértői programra kerül sor, amelyek eredményei és tapasztalatai a témával kapcsolatos jövőbeli uniós tevékenységek alapjául is szolgálnak.

2012-es európai kampányév témája az aktív idősödés és nemzedékek közötti szolidaritás volt, valamint a demográfiai idősödés egyre kiterjedtebbé válása, amely az ezzel összefüggő kérdések újszerű felvetését és azokra újfajta válaszok, megoldások kidolgozását igényelte és célozta. Az európai népesség társadalmi méretű idősödése, a hosszabb távon erősen romló demográfiai függőségi ráták, az aktív korúak számának tartós csökkenése komoly kihívásokat jelent a jelenlegi szociális védelmi rendszerek fenntarthatóságra nézve. A társadalmi méretű idősödés miatt a nyugdíjak, az egészségügy és a szociális ellátórendszer bizonyos területeinek igénybevétele megfelelő intézkedések és szemléletváltás nélkül hosszabb távon drasztikusan növekednének.

A demográfiai előrejelzések hosszabb távon az idősödés miatti költségek jelentős emelkedését jelzik, és megkérdőjelezik a jelenleg megszokott szociális standardok fenntarthatóságát. (Forrás: A tevékeny időskor és a nemzedékek közötti szolidaritás európai évének Magyarországi Programja) Az európai szociális partnerek e jelenséghez kötődően 2016-ban autonóm keretmegállapodást írtak alá, amelynek célja, hogy elősegítse a közös gondolkodást a nemzeti szociális partnerek között. A keretmegállapodás fókuszában az ún. generációkon átnyúló megközelítés áll, mely szerint az aktív idősödés kulcsa az, hogy az egyén egy egész életpályán keresztül jól érezze magát a munkaerőpiacon, amiben beleértendő a generációk közötti együttműködés a munkahelyeken, az élethosszig tartó tanulás,a készségek és képességek megfelelő munkahelyi menedzsmentje, az egészséges és biztonságos munkafeltételek, a megfelelő életkor-menedzsment a munkahelyeken. A megállapodás célja annak elősegítése, hogy a szociális partnerek a szociális párbeszéd különböző szintjein (országos, ágazati, munkahelyi) közösen vegyenek részt e célok elérésében, segítség azok gyakorlati megvalósulását a saját eszközeik alkalmazásával.

Saját anyagok